Fasady

Miedź na fasady i elewacje

Wzbogacenie domu o nową powierzchnię użytkową poprzez wykonanie dobudówki to ogromne przedsięwzięcie. Dlatego powinieneś mieć pewność, że nową konstrukcję cechować będzie najwyższa jakość. Miedź oraz stopy miedzi oferują wydajność, trwałość (ponad 100-letni okres przydatności użytkowej), bogatą paletę barw i faktur, a to wszystko w formie naturalnego i całkowicie nadającego się do recyklingu surowca.

Miedź jest naturalnym materiałem, który wraz z upływem czasu specyficznie starzeje się pod wpływem oddziaływania różnych pierwiastków. Na przestrzeni lat, miedź swobodnie zmienia kolory, począwszy od czerwieni, poprzez brązy, aż po odcienie zieleni. Producenci dysponują już technologicznymi możliwościami wykonywania zarówno patynowanych, jak i utlenianych powierzchni. Miedź występuje w kilku odmianach wykończeniowych: jasnej (czerwonej), oksydowanej (ciemnobrązowej) i patynowanej (niebieskozielonej).

Stosuje się także przeróżne stopy miedzi, które oferują projektantom dodatkowe możliwości. Mosiądz jest stopem miedzi i cynku znanym ze złotawej barwy, która wraz z upływem czasu zmienia się, stopniowo przechodząc w ciemnobrązowy kolor. Brąz, z kolei, jest stopem miedzi i cyny o ciepłej, czerwonawej barwie, która z czasem przechodzi w ciemny brąz. Dostępne są również specjalne stopy miedzi, które zachowują oryginalny złotawy odcień.

Miedź i stopy miedzi są w praktyce wykorzystywane w formie arkuszy, a ostatnio również siatek standardowych i rozciąganych, zachowujących transparentność.