Aktualności

Medale na igrzyskach z recyklingu. Zawody pod znakiem „eko”

Złote, srebrne i brązowe medale, którymi dekorowano stających na podium zwycięzców Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, zostały po części wykonane z metali pochodzących ze starych komputerów zezłomowanych w Belgii.

To kolejny przykład na to, że miedź może być ponownie wykorzystywana bez utraty pierwotnych własności fizycznych i mechanicznych.

Firma odpowiedzialna za przygotowanie medali olimpijskich po raz pierwszy zdecydowała się wykorzystać symboliczne ilości materiałów pochodzących z odzysku. Dawniej medale odlewano wyłącznie z metali wydobytych ze złóż.

Nowatorskie rozwiązanie zostało wprowadzone na zalecenie komitetu olimpijskiego, którego członkowie pragnęli przygotować igrzyska jak najbardziej przyjazne środowisku.

Organizatorzy także winny sposób postanowili ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 15% w porównaniu do rozwiązań stosowanych tradycyjnie. Dziewięć obiektów zbudowanych specjalnie z myślą o igrzyskach nadało pojęciu „przyjazny środowisku” zupełnie nowe znaczenie w skali całego kontynentu północnoamerykańskiego. Olimpijskie konstrukcje czerpały ciepło z oceanu i systemów odprowadzania spalin, a poszczególne budynki miały zielone dachy i zostały wyposażone w panele słoneczne. Po zakończeniu igrzysk obiekty wioski olimpijskiej zostały przekształcone w lokale mieszkaniowe.

Niestety wysiłek poświęcony na organizację przyjaznych środowisku zawodów został nadwątlony przez niespodziewanie ciepłą zimę. Organizatorzy musieli posiłkować się rozrzucaniem śniegu z samolotów przed konkursami narciarstwa dowolnego i snowboardingu.

Kanadyjska firma Teck działająca w branży metalurgicznej i górniczej, której powierzono zadanie wykonania medali, oświadczyła na swojej stronie internetowej, że opracowała metodę odzyskiwania metali ze starych kineskopów, płytek drukowanych, klawiatur, przewodów i innych odpadów elektronicznych.

- Proces polegający na kruszeniu, oddzielaniu i ogrzewaniu podzespołów elektronicznych pozwala odzyskiwać z nich różne metale - powiedział przedstawiciel firmy. Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem złote, srebrne i brązowe medale zawierały metale pozyskane z płytek drukowanych pochodzących ze starych komputerów zebranych w Belgii.

Firma reklamowała swoją nowatorską metodę jako przynajmniej częściowe rozwiązanie problemu gromadzenia tysięcy ton odpadów elektronicznych, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska śmieci. Jednocześnie firma Teck przyznała również, że wynik nie jest imponujący.

Tutaj znajdziecie znacznie więcej przykładów na recykling miedzi, która doskonale nadaje się do ponownego przetworzenia (100% recykling) bez utraty pierwotnych własności fizycznych i mechanicznych.