Aktualności

Miedź w instalacjach solarnych

Przy doborze instalacji solarnej warto wziąć pod uwagę urządzenia i elementy instalacji wykonane z materiałów wyróżniających się nie tylko jakością i trwałością, ale też tym, że same są przyjazne dla środowiska, m.in. dzięki łatwemu recyklingowi.

Instalacje solarne stają się coraz bardziej popularne ze względu na rosnące koszty energii. Dużą szansą dla ich rozwoju  są światowe regulacje w celu zatrzymania zmian klimatycznych.. Ciepło uzyskane z kolektorów słonecznych można wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody basenowej, wspomagania instalacji centralnego ogrzewania czy innych procesów technologicznych, w których wymagane jest ciepło niskotemperaturowe.
Solarna instalacja cieplna składa się z zespołu baterii /kolektorów/, których zadaniem jest pochłanianie promieniowania słonecznego, konwertowanie go w procesie ciągłym na energię cieplną oraz magazynowanie energii cieplnej w efektywny sposób tak, aby później można ją było wykorzystywać w końcowych punktach odbiorczych. Kompleksowe zastosowanie miedzi w takim systemie gwarantuje oszczędność energii, optymalne funkcjonowanie oraz trwałość, jakość i bezpieczeństwo.
Ze względu na wysoką przewodność cieplną miedź jest stosowana w kolektorach słonecznych.
Specjalne powłoki nanoszone na miedziane pasy  zapewniają kolektorom wysoką sprawność absorpcji, trwałość oraz łatwość w zamianie promieni słonecznych w ciepło.
Do wykonywania przewodów rurowych, które łączą poszczególne elementy systemu (kolektor, urządzenia sterująco-kontrolne, zasobnik) stosuje się miedziane rury instalacyjne wykonane zgodnie z PN-EN 1057 lub rurę chłodniczą i klimatyzacyjną zgodną z PN-EN 12735-1. Rury muszą być zaizolowane otuliną do tego typu instalacji.
Oprócz standardowych rur miedzianych na rynku dostępne są kompletne preizolowane systemy rurowe. Zawierają one jedną lub dwie rury miedziane doskonale zawinięte w materiał izolacyjny (PT) odporny na wysokie temperatury (do 180°C), który umieszczono w elastycznej osłonie (PE). Dodatkowo wewnątrz izolacji umieszczono dwa przewody sterujące o grubości 0,75 mm2.
Poszczególne odcinki instalacji solarnych wykonanych z  rur miedzianych mogą być połączone poprzez zaciskanie, skręcanie, zaprasowywanie i lutowanie twarde (lutowanie miękkie nie jest zalecane z uwagi na wysokie temperatury medium, które płynie wewnątrz rury miedzianej).
Do zaprasowywania należy stosować łączniki do instalacji solarnych, które mają odporny na wysoką temperaturę oring z EPDM z domieszką fluoru w kolorze zielonym lub czerwonym.
Do lutowania twardego stosuje się luty miedziano-fosforowe oraz łączniki z miedzi i brązu. Nie należy stosować łączników mosiężnych, które po przegrzaniu mają niskie własności mechaniczne i są kruche.
Dodatkową korzyścią stosowania miedzi w systemach solarnych jest jej 100% recykling.