Interesujące rzeczy

A jak Architektura

Miedź i jej stopy przez swoje doskonałe własności mechaniczne, dużą trwałość oraz walory estetyczne powszechnie stosuje się na pokrycia dachowe oraz fasady budynków nowobudowanych i modernizowanych. Jest materiałem często stosowanym przez architektów w obiektach reprezentacyjnych i publicznych, takich jak sale koncertowe, obiekty sportowe oraz luksusowe rezydencje i apartamenty.

A

B jak Bakteriobójczy

Miedź i stopy miedzi oddziałują przeciwdrobnoustrojowo i powodują zmniejszenie liczby zarazków przenoszonych przez kontakt z powierzchnią lub obiektem. Badania kliniczne prowadzone w skali światowej przez uznanych naukowców jasno wykazały, że wyniki badań laboratoryjnych stosują się również do realnych sytuacji. Różne testy szpitalne ujawniły, że poziomy patogenów na przedmiotach wykonanych z miedzi są do 99% niższe niż na konwencjonalnych materiałach.

B

C jak ruda z Cypru

To Rzymianie nadali miedzi jej nazwę. Nazywali ją "aes cyprium" (ruda z wyspy Cyprus), ponieważ w czasach starożytnych większość miedzi pochodziła właśnie stamtąd. Określenie to przekształciło się później w łacińskie "cuprum" i angielskie "copper".

C

E jak Egipt

Miedź była pierwszym metalem wydobywanym w Egipcie i w świecie starożytnym. Archeolodzy odzyskali część instalacji wodnej sprzed pięciu tysięcy lat z Wielkiej Piramidy w Gizie. Stwierdzili, że miedziane rury były nadal sprawne.

E

H jak Higiena

Starożytni Egipcjanie wiedzieli o dezynfekujących właściwościach miedzi 4000 lat temu. Obecnie naukowcy potwierdzili jej przeciwdrobnoustrojowe właściwości. Miedź jest używana do ochrony przeciwko niebezpiecznym zarazkom, to powoduje, że jest materiałem stosowanym do wytwarzania elementów szpitalnych często dotykanych, takich jak klamki, wyłączniki oświetlenia i krany.

H

I jak Innowacja

Średniej wielkości samochód zawiera przeciętnie do 22,5 kg miedzi. Bez miedzianych podzespołów elektronicznych nie mielibyśmy inteligentnego sterowania silnikiem i przeniesieniem napędu ani rozbudowanych systemów czujników i urządzeń audiowizualnych.

I

L jak Legionella

Miedź nie sprzyja rozmnażaniu się pałeczek Legionlli w instalacjach wody pitnej i ciepłej wody użytkowej.Badania wykazały że liczba bakterii z rodzaju Legionella zawarta w wodzie płynącej przez rury miedziane była 10 razy mniejsza niż w wodzie płynącej przez rury polietylenowe (PEX).

L

M jak Medycyna

Doskonała przewodność elektryczna miedzi jest bardzo przydatna w medycynie. Miedziana powłoka na skalpelach służy doprowadzeniu prądu podgrzewającego ostrze. Jest to szczególnie ważne dla opanowania krwawienia podczas operacji i przy usuwaniu uszkodzonych tkanek.

M

N jak Nowy Świat

Statki, na których Kolumb żeglował do Ameryki były wyposażone w zewnętrzną powłokę z blachy miedzianej poniżej linii wodnej w celu ochrony przed obrastaniem kadłuba małżami i innymi szkodliwymi czynnikami biologicznymi. Obecnie kadłuby większości statków morskich są pokrywane farbą zawierającą miedź zapewniającą im podobną ochronę.

N

P jak Pestycydy

Obecnie w rolnictwie ekologicznym wzrasta użycie pestycydów zawierających miedź, gdyż niewiele jest skutecznych środków alternatywnych. Ogrodnicy również używają miedzi jako naturalnej ochrony przed ślimakami nagimi. Ślimaki te wydzielają śluz, który reaguje z miedzią i działa jako naturalny środek odstraszający.

P

R jak Rekord

22 czerwca 2011 r. ustanowiono nowy rekord świata w dziedzinie pola magnetycznego: w Centrum Helmholtza w Dreźnie uzyskano indukcję magnetyczną 91,4 tesli. W tym celu została zbudowana podwójna cewka z drutu miedzianego o wadze 200kg i wymiarach pojemnika na śmieci.

R

S jak Statua Wolności

Statua Wolności jest zbudowana z 350 sekcji blachy miedzianej ułożonych na stalowej konstrukcji szkieletowej. Miedź była tu oczywistym wyborem: przetrwała długą podróż do Ameryki i wytrzymuje sól wody morskiej, na którą jest narażona.

S

U jak Uderzenie pioruna

Każdego roku można by w wielu przypadkach uratować ludzkie życie i uniknąć ogromnych wydatków, gdyby budynki były wyposażone w właściwe instalacje odgromowe. Potrzebne jest tylko miedziane uziemienie.

U

V jak Venus

Wszystkie kultury łączyły metale szlachetne z pewnymi symbolami lub bóstwami. Miedź należy do Wenus lub Afrodyty. Średniowiecze kontynuowało starożytne wierzenie, że miedź ma magiczne własności i może, na przykład, chronić bydło i mleko przed czarownicami. Miedziane płytki zawieszano wokół szyi jako środek zaradczy przeciwko cholerze, krwotokom lub wrzodom.

V

W jak energia Wiatru

Największe przybrzeżne elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym i Bałtyckim zawierają w generatorach pierścieniowych do 30 ton miedzi na jedną turbinę. Wyprodukowanie jednej tony miedzi wiąże się z emisją mniej niż jednej tony CO². W przeciągu roku tona miedzi pozwala oszczędzić 150 razy więcej CO² niż zostało wyemitowane przy jej produkcji.

W