FAQ

Zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju

"Czy miedź jest materiałem naturalnym?"

Tak. Miedź jest materiałem całkowicie naturalnym, wydobywanym głównie w kopalniach, którego zasoby są ograniczone. Jest w 100% przetwarzalna ― 80% dotąd wydobytej miedzi znajduje się obecnie w użytkowaniu.

"Czy miedź jest materiałem proekologicznym?"

Tak. Miedź ma bardzo wysoką przewodność cieplną i elektryczną, co znacznie poprawia ekologiczny charakter budynku. Może być także wielokrotnie przetwarzana, praktycznie bez ograniczenia.

"Budując dom energooszczędny stosuje się wyłącznie materiały przyjazne dla środowiska. Czy miedź nadaje się do tego celu?"

Tak. Miedź jest naturalnym materiałem wydobywanym z ziemi. Jest trwała, energooszczędna i ekologiczna. Dlatego jest często stosowanym materiałem w budownictwie zrównoważonym.

"Czy można przetwarzać zużytą miedź lub jej odpady?"

Tak. Miedź jest w 100% przetwarzalna - 80% dotąd wydobytej miedzi znajduje się obecnie w użytkowaniu.

Niezawodność

"Czy opłaca się instalować rury miedziane w domu?"

Oczywiście, przede wszystkim ze względu na odporność i długowieczność miedzi. Miedziane rury mogą przetrwać stulecia praktycznie bez potrzeby konserwacji. Ich wartość nie maleje z upływem czasu, co czyni Twój dom bardziej energooszczędnym.

"Czy miedź wymaga częstej obsługi lub konserwacji?"

Prawie w ogóle. Miedź jest trwała i odporna, co gwarantuje niezawodność do końca okresu jej użytkowania.

"Czy na rurach miedzianych może pojawić się rdza?"

Nie. Miedź nie rdzewieje. Pod wpływem otoczenia miedź wytwarza naturalną, nieszkodliwą warstwę ochronną zwaną patyną.

"Czy można stosować miedź w temperaturach poniżej zera?"

Nie ma dolnej granicy temperatury użytkowania miedzi. Miedź jest niezwykle kowalna i zachowuję tę właściwość nawet w ekstremalnych temperaturach.

"Czy w razie pożaru instalacje z rur miedzianych ulegną spaleniu?"

Nie. Rury miedziane są niepalne i nie wydzielają dymu ani toksycznych gazów. W przypadku pożaru mogą nawet uratować życie.

"Gdzie można uzyskać informacje o instalacjach z miedzi?"

Rury, złączki i akcesoria miedziane są w Europie powszechnie dostępne. Wszelkie potrzebne informacje możesz uzyskać u lokalnego instalatora.

Koszty

"Czy miedź jest droga?"

Nie. W dłuższym okresie czasu miedź daje bezkonkurencyjny stosunek wartości do ceny. Jest łatwa w instalowaniu, nie wymaga konserwacji i pozwala oszczędzać na rachunkach za energię.

"Czy miedź może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię elektryczną i gaz?"

Ze względu na fakt, iż miedź jest doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności, w skuteczny sposób zapobiega stratom energii. W instalacjach centralnego ogrzewania straty ciśnienia w rurach miedzianych są minimalne, co oznacza, że cyrkulacja wody grzewczej wymaga mniej energii.

"Czy koszt wykonania instalacji z miedzi jest wysoki?"

Nie. Pod względem kosztów, miedź jest jednym z najkorzystniejszych materiałów. Jest łatwa i szybka w montażu oraz nadzwyczaj plastyczna. A elementy instalacji z miedzi są powszechnie dostępne.

"Jaki wpływ na cenę domu mają instalacje z rur miedzianych?"

Instalacje z miedzi będą funkcjonować aż do końca okresu użytkowania budynku, co stanowi korzyść dla potencjalnych nabywców. Ze względy na swoje wysokie parametry użytkowe, miedź jest dodatkowym atutem podnoszącym wartość domu i korzyścią dla potencjalnych nabywców.

Zdrowie i higiena

"Czy można używać wodę z instalacji z rur miedzianych do przyrządzania mleka dla niemowląt?"

Rury miedziane są całkowicie bezpieczne. Miedź jest od stuleci używana do dostarczania i przechowywania wody, a ponadto jako pierwiastek śladowy jest niezbędnym suplementem diety.

"Czy rury miedziane są odpowiednie dla wszystkich rodzajów wody?"

Rury miedziane są uniwersalne i mogą mieć różnorodne zastosowanie. Europejska Dyrektywa w sprawie wody pitnej (98/83/WE) reguluje graniczne wartości pH dla wody dostarczanej do spożycia i rury miedziane doskonale nadają się do tego rodzaju wody. Należy jednak pamiętać, że woda pochodząca z indywidualnych ujęć wodnych np. studni może posiadać naturalnie kwaśny odczyn (niska wartość pH), który może prowadzić do korozji rur miedzianych.

"Czy woda z rur miedzianych posiada specyficzny smak?"

Nie. Woda z rur miedzianych jest czysta i ma naturalny smak.